Obserwatorzy

wtorek, 3 marca 2009

WCZEŚNIAKI.

Blisko 10% dzieci urodzonych w Polsce to wcześniaki. Wiele z nich nie potrafi ssać matczynej piersi, samodzielnie oddychać, utrzymywać stałej temperatury ciała. Jednak dzięki współczesnej medycynie mają szansę nie tylko przeżyć, ale również prawidłowo rozwijać się.
 
Gdy dziecko urodził się przed czasem, jest obserwowany ze szczególną uwagą. Choć może zdobywać umiejętności z opóźnieniem, z czasem zapewne nadrobi zaległości.
 
Wcześniaki to dzieci urodzone przed 37. tygodniem ciąży. Jeden drugiemu nierówny. Dziecko urodzone w 35. tygodniu waży 2–2,5 kg i niewiele różni się od swoich donoszonych kolegów. Dokładnie przebada go pediatra, ale jeśli będzie musiał przebywać w inkubatorze, to krótko. Takie dzieci szybko wyrównują masę urodzeniową i często już po dwóch-trzech miesiącach wielkością i stopniem rozwoju nie odbiegają od dzieci urodzonych o czasie. Dziecko urodzone z wagą 0,5–1 kg są dużo bardziej niedojrzałe i ich pobyt w szpitalu może się przeciągnąć do 2–3 miesięcy. Potem czekają je kontrole w ośrodkach specjalistycznych i rehabilitacja.
 

Posted by Picasa
Na zdjęciach powyżej jest moja córeczka,która urodziła się w 27 tygodniu ciąży z wagą 820gr.W tej chwili skończyła 9 lat i ma sie bardzo dobrze.

Przepraszam za bląd.Nie tremestr a trymestr.

1 komentarz:

  1. Gratuluje licznej i już takiej dużej córeczki, a jednak wcześniaki są 'wielkie' jak to cudownie móc obserwować ze maleństwo mimo bardzo trudnego startu pokonuje trudności.
    Mama Emilki wcześniaka(29 tydzień ciąży)

    OdpowiedzUsuń