Obserwatorzy

sobota, 7 listopada 2009

11 LISTOPAD

11 listopada 1918 roku, po 123 latach zaborów Polska odzyskała wolność.


Dzień 11 listopada ustanowiono świętem narodowym ustawą z kwietnia 1937 roku, czyli prawie 20 lat po odzyskaniu niepodległości. Do wybuchu II wojny światowej święto obchodzono tylko dwa razy - w roku 1937 i 1938. Podczas okupacji hitlerowskiej oficjalne świętowanie, podobnie jak i każde inne przejawy polskości były niemożliwe. W roku 1940 władze świętem państwowym uczyniły dzień 22 lipca - datę podpisania manifestu PKWN. Narodowe święto niepodległości obchodzone 11 listopada przywrócono 21 lutego 1989 roku ustawą Sejmu IX kadencji (w trakcie obrad Okrągłego Stołu)

ZNACZENIE DATY
11 listopada to dzień szczególny. Tego dnia 1918 roku Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową. W tym dniu nastąpił moment przełomowy w dziejach całej Europy - zakończyła się I wojna światowa, Niemcy podpisali rozejm w Lasku Compiegne pod Paryżem.
14 listopada nowym dekretem Rada Regencyjna postanowiła się rozwiązać i całą władzę w Państwie przekazała Józefowi Piłsudskiemu, ustanawiając urząd Naczelnika Państwa.
11 listopada na ulicach wszystkich miast panowała euforia z powodu rodzącej się niepodległości.
Dziś 11 listopada to dzień wolny od pracy. Główne obchody z udziałem najwyższych władz państwowych odbywają się w Warszawie przed Grobem Nieznanego
Żołnierza.

Bo wciąż na jawie widzę

I co noc mi się śni,

Że TA, CO NIE ZGINĘŁA,

Wyrośnie z naszej krwi.

Edward Słoński "Ta, co nie zginęła"
Utwór pt. „Ta, co nie zginęła” powstał w okresie międzywojennym w 1915r. Tytuł utworu odnosi się do Polski objętej zaborami. Polski, która mimo tego, iż nie istnieje na mapie, wciążistnieje w sercach Polaków. „Ta, co nie zginęła”, wciąż istnieje dzięki ludziom, którzy żyją nadzieją, iż dzięki swojemu poświęceniu, uda im się wyzwolić swój kraj.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz